Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 24 in
- Height:
- 36 in
- Fabric/Material:
- UHMWPE
- Threat Level:
- Level III+
- Weight:
- 19.8 lb
- Plate Dimension:
- 24x36
Code: 26-BP-LWNWP-STD-24x36-IIIPLUSLW-HH-NVP
MPN: STD-24x36-III+LW-HH-NVP
Product Info for United Shield Light Weight III Plus 24x36, No ViewPort
The United Shield Light Weight III Plus 24x36, No ViewPort is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 40% Off!![]()
Purchase your new United Shield Light Weight III Plus 24x36, No ViewPort from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rifle Shield Level III+ - 24" x 36" No viewport - Lightweight -19.76 lbs
Specifications for United Shield Light Weight III Plus 24x36, No ViewPort:
| Manufacturer: | United Shield |
| Color: | Black |
| Length: | 24 in |
| Height: | 36 in |
| Fabric/Material: | UHMWPE |
| Threat Level: | Level III+ |
| Weight: | 19.8 lb |
| Plate Dimension: | 24x36 |
Package Contents:
- United Shield Light Weight III Plus 24x36, No ViewPort