Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Cordura
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Threat Level:
- Level IV
- Weight:
- 7.8 lb
- Thickness:
- 1 in
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 26-BP-L4BP-APL-RF3-100-10x12
MPN: APL-RF3-100-10x12
Product Info for United Shield APL-RF3-100 Level IV Ballistic Armor Plate
The United Shield APL-RF3-100 Level IV Ballistic Armor Plate is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 33% Off!![]()
Purchase your new United Shield APL-RF3-100 Level IV Ballistic Armor Plate from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
APL-RF3-100 Ballistic Plate
Level IV Stand Alone
NIJ 0101.06 Certified
Specifications for United Shield APL-RF3-100 Level IV Ballistic Armor Plate:
| Manufacturer: | United Shield |
| Color: | Black Cordura |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Threat Level: | Level IV |
| Weight: | 7.8 lb |
| Thickness: | 1 in |
| Plate Dimension: | 10x12 |
Package Contents:
- United Shield APL-RF3-100 Level IV Ballistic Armor Plate