Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.88 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole., Pocket Clip.
- Color:
- Black
Code: U45-KN-UC3452
MPN: UC3452
UPC: 760729284616
Product Info for United Cutlery Honshu Sekyurti Razor
The United Cutlery Honshu Sekyurti Razor is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 42% Off!![]()
Purchase your new United Cutlery Honshu Sekyurti Razor from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4.88" (12.4cm) closed. 3.88" (9.86cm) satin finish D2 tool steel blade. Black G10 handle. Stainless bolster(s). Extended tang. Lanyard hole. Pocket clip. Boxed.
Specifications for United Cutlery Honshu Sekyurti Razor:
| Manufacturer: | United Cutlery |
| Blade Length: | 3.88 in |
| Closed Length: | 124 mm |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Black G10 |
| Additional Features: | Pocket Clip., Lanyard Hole. |
| Weight: | 0.44 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- United Cutlery Honshu Sekyurti Razor