Tap Tap to Zoom
Product Info for Ultradot Matchdot II 1x30mm Reflex Dot Sight
The Ultradot Matchdot II 1x30mm Reflex Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to $25.00 Off!![]()
Purchase your new Ultradot Matchdot II 1x30mm Reflex Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Built for serious competitors, the improved UltraDot Matchdot II Gun Sight has 4 dot sizes (2,4,6 and 8 MOA) plus two reticle patterns for added flexibility. This Dot Scope from Ultradot features elevation and windage adjustments that can be made "on the fly" with the Bullet Drop Compensator knob. The Ultra-Dot Match Dot 2 Sight comes with Mounting Rings, Lens Covers, Tube Extension, Hex Wrench, Polarizing Filter and Battery, providing you with all the equipment to get started right away.
Specifications for Ultradot Matchdot II 1x30mm Reflex Dot Sight:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot, 2 MOA Dot, 8 MOA Dot, 4 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Free at 50 m |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20 - 4000 hours |
| Length: | 138 mm |
| Width: | 54 mm |
| Weight: | 5.1 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Ultradot Matchdot II 1x30mm Reflex Dot Sight
- Improved Sight w/ 4 Dot Sizes
- Two Reticle Pattern
- On the Fly BDC
Package Contents:
- Ultradot Matchdot II 1x30mm Reflex Dot Sight
- Battery
- Tube Extension
- Polarizing Filter
- Hex Wrench
- Mounting Rings