Tap Tap to Zoom
Product Info for Ultradot 30mm Red Dot Weapon Sight
The Ultradot 30mm Red Dot Weapon Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to $20.00 Off!![]()
Purchase your new Ultradot 30mm Red Dot Weapon Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Ultra Dot 30mm Red Dot Pistol Scope is the most compact, lightweight and streamlined sight on the market. This Red Dot Gun Sight from the professional product experts at Ultradot has click adjustable brightness control, so you can easily adapt to any lighting condition. The Ultra-Dot Red Dot 30mm Weapon Sight comes complete with a battery, polarizing filter, tube extension, mounting rings and hex wrenches providing you with all the tools you need to get started right away.
Specifications for Ultradot 30mm Red Dot Weapon Sight:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 4 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Free at 50 m |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20 - 4000 hours |
| Length: | 133 mm |
| Width: | 55 mm |
| Weight: | 3.9 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Ultra-Dot Red Dot Sight - Ultradot 30mm:
- Compact
- Lightweight
- Streamlined Sight
- Click Adjustable Brightness Control
Package Contents:
- Ultra Dot 30mm Red Dot Pistol Scope
- Battery
- Polarizing filter
- Tube extension
- Mounting rings
- Hex wrenches