Tap Tap to Zoom
Product Info for Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights
The Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to $20.00 Off!![]()
Purchase your new Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Requested by many handgun hunters for its weight and durability, the Ultradot Gen 2 is now available in a 30mm tube size. This provides a larger field of view and more light. Only 133mm (5.2 inches) long and weighs just 130g (4.6 oz). 2 MOA dot size. Click adjustable brightness control.
Specifications for Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 50 m |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Length: | 133 mm |
| Weight: | 130 g |
| Condition: | New |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Package Contents:
- Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights
- Battery
- Polarizing Filter
- Tube Extension
- Mounting Rings
- Hex Wrench