Tap Tap to Zoom
Product Info for Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA
The Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to $20.00 Off!![]()
Purchase your new Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Ultra Dot 25mm Red Dot Pistol Scope is the most compact, lightweight and streamlined sight on the market. This Red Dot Gun Sight from the professional product experts at Ultradot has click adjustable brightness control, so you can easily adapt to any lighting condition. The Ultra-Dot Red Dot 25mm Weapon Sight comes complete with a battery, rubber eyepiece, polarizing filter, tube extension, mounting rings and hex wrenches providing you with all the tools you need to get started right away.
Specifications for Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | 4 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20 - 4000 hours |
| Length: | 128 mm |
| Width: | 50 mm |
| Weight: | 3.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 25 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA:
- Compact
- Lightweight
- Streamlined Sight
- Click Adjustable Brightness Control
Package Contents:
- Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA
- Battery
- Rubber eyepiece
- Polarizing filter
- Tube extension
- Mounting rings
- Hex wrenches