Tap Tap to Zoom
Product Info for TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monocular
The TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 49% Off!![]()
Purchase your new TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monoculars are the best night vision on the market. They offer superior image quality, performance, and durability. TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision feature state-of-the-art Gen 3 image intensifier tubes that provide incredible image quality in low-light conditions. The tubes are also extremely durable and can withstand even the harshest environments. TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monoculars are also incredibly versatile. They can be used for a variety of applications, including hunting, fishing, security, and law enforcement. If you are looking for the best night vision on the market, then TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monoculars are the perfect choice for you.
Specifications for TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | TRYBE Optics |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Weight: | 2.45 lb |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Length: | 4.5 in |
| Battery Type: | AA |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 14 mm |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 4.5 x 2.5 x 2.75 in |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius |
| Width: | 2.5 in |
| Battery Life: | 50 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Height: | 2.75 in |
Features of TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monocular:
- Power Supply: Autogated
- Compliant with MIL-STD-810
- Waterproof up to 66' (20m)
- High Resolution
- Multifunctional Design: Helmet-Mounted, Head-Mounted, Handheld
- Outstanding Performance & Image Quality in All Light Levels
- Variable Gain Control
- Nitrogen Purged Tested to Guarantee 100% Seal
Package Contents:
- TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monocular
- Lens Cap
- Eyecup
- Sacrificial Window
- Demist Shield
- Tethering Cord
- Helmet/Head Mount Adapter (J-Arm)
- Head Mount Assembly (Skull Crusher)
- Lens Cloth
- AA Battery (1.5V)
- Soft Carrying Bag
- Image Tube Datasheet
- Product Manual
