Tap Tap to Zoom
Product Info for TruGlo Ruger 10/22 Receiver Mount
The TruGlo Ruger 10/22 Receiver Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to $4.20 Off!![]()
Purchase your new TruGlo Ruger 10/22 Receiver Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for TruGlo Ruger 10/22 Receiver Mount:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger 10/22 |
| Gun Type: | Rifle |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 2 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.5 in |
Features of TruGlo Ruger 10/22 Receiver Mount
- Mount a dot-optic on drilled and tapped Ruger 10/22 receivers
- Does not require a Picatinny / Weaver-style rail
- Mounting hardware and tools included
- Allows optic to sit low on the receiver
- Lightweight, compact design
- 4-Post Mounting system includes: TRUGLO TRUTEC Micro, VORTEX Venom, Docter optics, BURRIS Fastfire, EOTech MRDS, Meopta Meosight Series and other compatible mounting systems
Package Contents:
- TruGlo Ruger 10/22 Receiver Mount