Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG-TG8539BIB
MPN: TG8539BIB
UPC: 788130025529
The TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 33% Off!![]()
Purchase your new TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to meet the demands of practical hunters INTERCEPT? offers a bright image generous eye relief and an illuminated glass-etched reticle for optimum clarity and contrast. With the choice of a precise duplex reticle or an MOA-based bullet drop-compensating reticle INTERCEPT provides options for all hunting styles. Aggressively machined grip surfaces covered turrets and an included neoprene scope cover are designed for practical and effective use when operating conditions are less than ideal.Glass-etched reticle can be used without illumination (black crosshairs) Water resistant / Fogproof / Nitrogen gas-filled Specially formulated multi-coating provides maximum brightness clarity and contrast Aggressive grip machining on control surfaces (zoom ring and turret caps) for easy use with winter gloves Protective caps cover fingertip-adjustable windage and elevation turrets Covered hunting turrets with indexing zero One-screw turret dial design to easily slip the dial back to zero after making an adjustment Rubber-coated speed-focus eyepiece Generous eye relief (3.75 - 4.10 inches) Durable scratch-resistant non-reflective matte finish Neoprene scope cover included Lifetime Limited Warranty
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.6 - 14 mm |
| Finish: | Matte Black |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Neoprene Scope Cover |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |