Tap Tap to Zoom
- Objective Lens Diameter:
- 28 mm
- Finish:
- Matte
- Included Accessories:
- Cover for Ocular/Objective
- Outer Diameter:
- 28 mm
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: TJ-R2-RRSC1-AC11032
MPN: AC11032
UPC: 719307313200
Product Info for Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG
The Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 16% Off!![]()
Purchase your new Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Tenebraex flip covers provide the ultimate in simple, proven protection for your scope. These covers are designed to be used in the harshest environments.
Specifications for Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Included Accessories: | Cover for Ocular/Objective |
| Outer Diameter: | 28 mm |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Diameter: | 28 mm |
| Weight: | 3 oz |
Package Contents:
- Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG