Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red TA31RCO-A4CP Chevron
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 9.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Fiber Optics, Tritium
- Included Accessories:
- TA51 Mount
- Condition:
- New
Code: TJ-RS-TA31RCO-A4CP-EE
MPN: TA31RCO-A4CP
UPC: 719307302068
Product Info for Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optical Sight for A4 w/ TA51 Mount
The Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optical Sight for A4 w/ TA51 Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 26% Off!![]()
Purchase your new Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optical Sight for A4 w/ TA51 Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trijicon TA31RCO Rifle Scope is an Advanced Combat Optical Gunsight (ACOG) designed for the M16A4 weapon system (20" barrel). Trijicon TA31RCO-A4 ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optic for the A4 w/ TA51 Mount provides the shooter with quick target acquisition at close combat ranges while providing enhanced target identification and hit probability out to 800 meters utilizing the Bullet Drop Compensator. Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 Scope with BAC USMC Rifle Combat Optic (RCO) for A4 incorporates dual-illumination technology using a combination of fiber optics and self-luminous tritium. This allows the aiming point to be always illuminated without the use of batteries. The Tritium illuminates the aiming point in total darkness, and the fiber-optic self-adjusts reticle brightness during daylight according to ambient light conditions. This allows the operator to keep both eyes open while engaging targets and maintaining maximum situational awareness. Trijicon TA31RCO A4CP 4 x 32mm ACOG Advanced Combat Optical Gunsights hit fast in any light. Trijicon ACOG 4 x 32 Rifle Scopes are internally-adjustable, compact telescopic sights with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Trijicon 4x32 ACOGs combine traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Although Trijicon ACOG 4 x 32 Rifle Scopes TA31RCO-A4CP have many features which are very advantageous for military use, they were developed by Trijicon without government funding. Designed for use with the M16 family, every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions - without failure-prone batteries.
Specifications for Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optical Sight for A4 w/ TA51 Mount:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA31RCO-A4CP Chevron |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 36.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Eye Relief: | 1.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 9.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 5.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Tritium, Fiber Optics |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 20 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | TA51 Mount |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optical Sight for A4 w/ TA51 Mount:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon TA31RCO-A4CP ACOG 4x32 USMC Rifle Combat Optical Sight for A4 w/ TA51 Mount
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- Thumb Screw (for mounting to carry handle) (TA53A)
- killFlash Anti-Reflection Device (TA91)
- Scopecoat (TA96)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- RCO Manual
- Warranty Card