Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
- Included Accessories:
- 1x Hex Key, 1x Installtion Booklet, 4x Screws
Code: TJ-RMT-RMLCWM-AC32075
MPN: AC32075
UPC: 719307615397
Product Info for Trijicon RMR/SRO Lower 1/3 Co-Witness Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology
The Trijicon RMR/SRO Lower 1/3 Co-Witness Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 24% Off!![]()
Purchase your new Trijicon RMR/SRO Lower 1/3 Co-Witness Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Trijicon RMR/SRO Lower 1/3 Co-Witness mount with Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 7075-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system.
This Return to Zero mount boasts a low weight and low profile design, compatible with any Picatinny rail.
Designed specifically for the Trijicon RMR. This lightweight Lower 1/3 Co-Witness mount is perfect for mounting the RMR on any rifle platform with a Picatinny rail. The AC32075 provides a Lower 1/3 Co-Witness with backup iron sights. This means that the RMR/SRO is mounted higher than the iron sights resulting in a clearer field of view. The iron sights remain visible in the lower 1/3 of your optical window for use as a backup.
Distance From Top of Mounting Rail to Optical Axis:
RMR: 1.511in
SRO: 1.752in
NOTE:
Torque Spec (to rail):
Spring Tension Only: 12-16 in. / lbs.
Can be Tightened To: 44-66 in. / lbs.
Specifications for Trijicon RMR/SRO Lower 1/3 Co-Witness Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.7 in |
| Weight: | 2.25 oz |
| Included Accessories: | 1x Installtion Booklet, 1x Hex Key, 4x Screws |
Package Contents:
- Trijicon RMR/SRO Lower 1/3 Co-Witness Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology
- 1 Mount
- 2 Optic Mounting Screws
- 1 Hex Key