Tap Tap to Zoom
Code: TJ-RD-2300005-EE
MPN: MGRS-D-2300005
UPC: 719307630543
The Trijicon MGRS Machine Gun Red Dot Sight w/3x Magnifier is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 25% Off!![]()
Purchase your new Trijicon MGRS Machine Gun Red Dot Sight w/3x Magnifier from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trijicon has developed the Machine Gun Reflex Sight (MGRS), which provides users with an increased ability to acquire, engage, and accurately hit targets. These Red Dot Sights from Trijicon greatly enhance first-round hit probability, significantly reduce training requirements for machine gunners, and can be used on various weapons systems. This capability will greatly reduce ammunition expenditure, logistic footprint, re-supply requirements, target acquisition time, overall collateral damage, and the negative strategic impact of high-volume fire.
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 2 - 3 in |
| Reticle: | Illuminated Red MGRS-D-2300005 MOA Segmented Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 7 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1000 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 6.6 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 12.1 in |
| Weight: | 66.9 oz |
| Additional Features: | Non-magnified |
| Included Accessories: | 1 MGRS Manual, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 LensPen Fit TA56, 1 MOLLE BAG, 1 MGRS, 1 Warranty Card, 1 MGRS Magnifier Mount, 1 MGRS Magnifier Fit TA50-D-400301, 1 Magnifier Manual |
| Condition: | New |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Rail |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Country of Origin: | USA |