Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P, Smith & Wesson M&P M2.0, Smith & Wesson SD9 VE, Smith & Wesson SD40 VE
- Color:
- Black, Green/Yellow
- Front Sight Color:
- Green w/Yellow Outline
- Rear Sight Color:
- black outline with tritium lamp
- Front Blade Height:
- 0.215 in
- Rear Blade Height:
- 0.292 in
- Condition:
- New
Code: TJ-AP-SA137-SA137Y
MPN: SA137Y
UPC: 719307209718
Please note - Pistol sights require professional installation equipment. Improper installation can cause the product to misfunction or even damage the product, making it non-returnable. We strongly advise consulting a gunsmith before purchasing this product.
Product Info for Trijicon HD Night Sights for S&W M&P - Orange or Yellow Front
The Trijicon HD Night Sights for S&W M&P - Orange or Yellow Front is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 16% Off!![]()
Purchase your new Trijicon HD Night Sights for S&W M&P - Orange or Yellow Front from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trijicon SA137 Bright & Tough Smith/Wesson M&P Night Sights features 3 glowing, self-illuminated aiming dots for a distinctive shooting picture. Trijicon Night Sights are the reliable choice for all light conditions, providing superior illumination and impressive accuracy. Trijicon Bright & Tough Night Sights are three-dot iron sights that increase night-fire shooting accuracy by as much as five times over conventional sights. Equally impressive, Trijicon has designed these tritium night sights to accomplish this with the same speed as instinctive shooting - and without the need for batteries. Three tritium-filled phosphor lamps provide the illumination for the Trijicon Smith & Wesson Rear Night Sight. Housed in a metal body and cushioned within silicone rubber, Trijicon S&W M&P Night Sights feature a unique shock- resistant design that is patented by Trijicon.
Specifications for Trijicon HD Night Sights for S&W M&P - Orange or Yellow Front:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P M2.0, Smith & Wesson SD9 VE, Smith & Wesson M&P, Smith & Wesson SD40 VE |
| Color: | Black, Green/Yellow |
| Front Sight Color: | Green w/Yellow Outline |
| Rear Sight Color: | black outline with tritium lamp |
| Fabric/Material: | Metal |
| Front Material: | Tritium/Paint |
| Gun Type: | Pistol |
| Attachment Type: | Professional installation recommended. |
| Front Blade Height: | 0.215 in |
| Rear Blade Height: | 0.292 in |
| Height: | 0.292 in |
| Condition: | New |
Features of Trijicon HD Night Sights for S&W M&P - Orange or Yellow Front:
- Enhanced front-sight acquisition in bright, transitional, and no-light situations: Glow-in-the-dark, photoluminescent-painted front outline combines with a "U" notch rear and black-painted rear outlines to quickly draw your eye to the front post in all lighting conditions.
- One-handed slide manipulation: Steeply hooked front surface to assist in an emergency, one-handed slide manipulation.
- Instantly visible sight picture in no-light and low-light situations: Tritium phosphor-filled glass lamp illuminates sights for high visibility in all lighting conditions.
- Enhanced protection from heavy recoil and harsh cleaning solvents: Tritium gas lamps are contained within protective aluminum cylinders and have additional silicone rubber cushioning.
- Evenly distributed light from tritium lamps: Each Trijicon tritium lamp is capped with a sapphire jewel that helps evenly distribute the light and also acts as an additional layer of protection from puncture and cleaning solvents.
Package Contents:
- Trijicon S&W M&P Trijicon HD Night Sight Set SA137