Tap Tap to Zoom
Code: TP2-KN1-STR-SPIKE-STS-01
MPN: STS-01
UPC: 816411024784
The TOPS Knives Street Spike Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 35% Off!![]()
Purchase your new TOPS Knives Street Spike Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Simplicity and Strength in a Small Package?
A knife that will replace what a lot of people are currently using as an EDC.
TOPS is well-known for producing interesting and wild designs. Sometimes, though, the simplest designs fill a need. Designing a good knife can be difficult, but it doesnt always have to be. When Leo set out to design the Street Spike, he was just looking for a basic, no-frills tool that combines concealability, strength, and utility flawlessly, while keeping the lowest price possible on the knife.
He started with 1/4" 1095 stock, lightened it up by skeletonizing the handle, and radiused the edges to make it comfortable without a handle. Add on a simple Kydex sheath and you have a knife that will replace what a lot of people are currently using as an EDC. Its small enough to fit in a pocket or to be worn as a neck knife. With the multi-position clip thats included, you can also wear it horizontally or vertically on a belt.
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Designer: | Leo Espinoza |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Black Sheath |
| Blade Finish: | Black traction coating |
| Handle Color: | Black |
| Blade Thickness: | 0.25 in |
| Condition: | New |
| Handle Finish: | Skeletonized |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 2 oz |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |