Tap Tap to Zoom
Code: TP2-KN1-TPLBUG-LILB-01
MPN: LILB-01
UPC: 816411024104
The Tops Knives Little Bugger Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 31% Off!![]()
Purchase your new Tops Knives Little Bugger Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Little Bugger was designed by Matt Graham, who is much more than just a survivalist. He is an athlete ultra-marathons, triathlons, rock climbing, etc., a martial artist several styles, and an expert in primitive weapons, hunting, and shelters. He has more dirt time than almost anyone else out there. The reason he designed the little bugger was to have a sharp, full-tang fixed blade that can be carried when everything else is left behind. Imagine running an ultra-marathon with a backpack full of gear and this starts to make sense. In order to meet that need, he designed the little bugger. Its made of 3/32 1095 steel with thin tan canvas Micarta handles and black liners. The knife weighs in at about 2.4oz. The sheath, also lightweight and minimal weighs less than two, giving you a total package of less than 4oz. The narrow j-clip on the sheath is great for wearing this on a belt or on a pack. It can also be worn with most shorts without falling off. The thin, straight blade is complimented with TOPS modified Scandi grind, making this knife razor sharp with a proven utility-style blade.
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 2.38 in |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Blade Material: | 1095HC |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Coyote Tan Sheath |
| Handle Material: | Tan Canvas Micarta |
| Blade Finish: | Tumble Finish |
| Handle Color: | Tan |
| Blade Grind: | Scandinavian |
| Condition: | New |
| Handle Finish: | Tumbled |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 2.4 oz |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Lanyard Barrel |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Tan |
| Country of Origin: | USA |
| Thickness: | 0.09 in |