Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB16X32-ES16X32
MPN: ES16X32
UPC: 046162094815
Product Info for Tasco Roof Prism Binoculars, 16x32
The Tasco Roof Prism Binoculars, 16x32 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 31% Off!![]()
Purchase your new Tasco Roof Prism Binoculars, 16x32 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bright and light these Tasco Essentials Roof Binoculars one of their most powerful compact binoculars.Field of View (ft.@100yds./m@100m): 185/6Weight (oz./g): 10.22/290Magnification X Objective Lens: 16x 32mmSize Class: Mid-SizeFocus System: CenterPrism System: RoofLens Coating: Fully CoatedClose Focus (ft): 30Model: ES16X32Color: Black
Specifications for Tasco Roof Prism Binoculars, 16x32:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 185 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.62 in |
| Weight: | 10 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Size Class: | Mid-Size |
| Eyecups Types: | Fold Down |
Package Contents:
- Tasco Roof Prism Binoculars, 16x32