Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB10X32-ES10X32
MPN: ES10X32
UPC: 046162094785
Product Info for Tasco Roof Prism Binoculars, 10x32
The Tasco Roof Prism Binoculars, 10x32 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Tasco Roof Prism Binoculars, 10x32 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bright and light this compact Tasco Essentials Roof Binocular offers 10x magnification.Field of View (ft.@100yds./m@100m): 260/87Weight (oz./g): 11/315Magnification X Objective Lens: 10x 32mmSize Class: Mid-SizeFocus System: CenterPrism System: RoofLens Coating: Fully CoatedClose Focus (ft): 30Model: ES10X32Color: Black
Specifications for Tasco Roof Prism Binoculars, 10x32:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 260 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.62 in |
| Weight: | 11 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Size Class: | Mid-Size |
| Eyecups Types: | Fold Down |
Package Contents:
- Tasco Roof Prism Binoculars, 10x32