Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-170165
MPN: 170165
UPC: 046162461624
Product Info for Tasco 16x50 MC Binoculars
The Tasco 16x50 MC Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $2.50 Off!![]()
Purchase your new Tasco 16x50 MC Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Perfect for the theatre, sporting events, or nature watching Tasco 16x50 Binoculars can do it all. These Binoculars from the folks at Tasco are standard sized to fit easily in your purse or bad but big enough for long-range sights. With a center focus system Tasco Essentials Binoculars are easy to use and quickly adjustable when every second counts. Enjoy your next adventure with rugged but stylish Tasco MC Binoculars.
Specifications for Tasco 16x50 MC Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 38.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Blade Material: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Tasco 16x50 Binoculars, TO-BI-170165
- Standard Size Class
- Center Focus System
- Porro Prism System
- Fully Coated Lens Coating
Package Contents:
- Tasco 16x50 MC Binoculars