Tap Tap to Zoom
- Color:
- Forest Green
- Length:
- 9.75 in
Code: 547-ABS-MKNJUY-A04500FG
MPN: A04500FG
UPC: 726567022773
Product Info for Tarantula Pac-Lite Bow Carrier
The Tarantula Pac-Lite Bow Carrier is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Tarantula Pac-Lite Bow Carrier from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Tarantula Pac-Lite Bow Carrier:
| Manufacturer: | Tarantula |
| Color: | Forest Green |
| Length: | 9.75 in |
| Width: | 3.5 in |
| Fabric/Material: | Nylon/Spandex |
| Height: | 13 in |
| Weight: | 1.8 oz |
| Gender: | Unisex |
Features of Tarantula Pac-Lite Bow Carrier
- The ultimate protection for your valuable bow.
- Works great for over the shoulder carry or loaded on a pack or ATV.
- Padded end cups provide extra protection for cams/wheels.
- Durable weatherproof, lightweight flex fabric completely covers strings, cables, and cams.
- Removable shoulder strap.
- Compact storage pouch included, easily clips on your pack.
- Quick adjust, compression cords allow for extra security on large cam bow.
Package Contents:
- Tarantula Pac-Lite Bow Carrier