Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Width:
- 9.5 in
- Height:
- 12.5 in
- Fabric/Material:
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene
- Threat Level:
- Level III+
- Armor Cut:
- SAPI
- Weight:
- 4.4 lb
- Condition:
- New
- Thickness:
- 0.8 in
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Size:
- Medium
- Plate Application:
- Backpack
Code: 5FK-BP-OH3PL-TA-SPP-III
MPN: TA-SPP-III
Product Info for Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate
The Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 29% Off!![]()
Purchase your new Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Tacticon Armaments Level III+ is a lightweight armor is a composite of ceramic and UHMWPE (Ultra High Molecular Weight Polyethylene) weighing 4.4 lbs. This plate has been tested to the NIJ .06 standard to stop (6) shots of the 7.6251 (M80). In addition, this plate also has capabilities to stop the 5.56 M855 Green Tip which some Level III applications have a hard time stopping. This plate by far is one of the most versatile systems we offer that will give you all the protection you would ever need unless you are expecting a .30 Cal M2AP threat. In order to increase the ergonomics and the comfort of the plate, we made sure to include it as a multi-curve system that will conform to your Torso.
Specifications for Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Width: | 9.5 in |
| Height: | 12.5 in |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Threat Level: | Level III+ |
| Armor Cut: | SAPI |
| Weight: | 4.4 lb |
| Condition: | New |
| Thickness: | 0.8 in |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Size: | Medium |
| Plate Application: | Backpack |
Features of Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate
- Designed to defeat 7.62×51(M80), M193, M855, 7.62×39 and all hand gun rounds
- SAPI Multi-curve to help conform around your torso
- Sold Individually
- 6 Year Warranty
Package Contents:
- Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate