Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.3 oz
- Condition:
- New
Code: 5FK-RS-JIUVF8-APXFALC16X24
MPN: APXFALC16X24
UPC: 850004931356
Product Info for Tacticon Armament Apex Falcon 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane LPVO Scope
The Tacticon Armament Apex Falcon 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane LPVO Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 30% Off!![]()
Purchase your new Tacticon Armament Apex Falcon 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane LPVO Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Introducing Tacticons most recent innovation. The 1-6x24mm Low Power Variable Optic (LPVO) is constructed from one solid piece of aluminum and made to withstand constant heavy recoil. The Apex Falcon Low Power Variable Optic (LPVO) FFP Scope comes standard with a cantilever mount for a picatinny rail and a battery to power the illuminated reticle with 11 different brightness settings. Using the removeable throw lever you can quickly adjust the magnification from 1x to 6x when necessary. 4-inches of eye relief means fast target acquisition. This Low Power Variable Optic (LPVO) scope allows you to operate in both close quarter and open distance environments without changing optics.
Specifications for Tacticon Armament Apex Falcon 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane LPVO Scope:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Illuminated MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 5.8 mm |
| Field of View, Linear: | 16.1 - 103.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 - 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.3 oz |
| Length: | 10.5 in |
| Width: | 2.875 in |
| Fabric/Material: | 6063-T6 Aluminum |
| Height: | 3.25 in |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Condition: | New |
Features of Tacticon Armament Apex Falcon 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane LPVO Scope
- Fog proof with a shock resistant housing.
- Nitrogen purged and 0-ring sealed.
- Windage and elevation adjustment.
- 0-11 adjustable intensity brightness settings.
- Etched glass for a crisp clear illumination.
- Green fused, multi-coated and scratch resistant Lens.
- Removable magnification rapid adjustment post.
Package Contents:
- Tacticon Armament Apex Falcon 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane LPVO Scope