Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- 3Cr13
- Handle Material:
- Aluminium
- Handle Finish:
- Anodized
- Handle Color:
- Aluminum
Code: FZ-KN-TF974M-TF-974BL
MPN: TF-974BL
UPC: 805319415275
Product Info for TAC Force TF-974 3CR13 Steel Blade Aluminium Handle Folding Knife
The TAC Force TF-974 3CR13 Steel Blade Aluminium Handle Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 36% Off!![]()
Purchase your new TAC Force TF-974 3CR13 Steel Blade Aluminium Handle Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Manual Folding Knife
6.75 in Overall
2.75 in 3CR13 Steel Blade
Ball Bearing Pivot
4 in Anodized Aluminum Handle
Frame Lock
Includes Pocket Clip
Specifications for TAC Force TF-974 3CR13 Steel Blade Aluminium Handle Folding Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Handle Material: | Aluminium |
| Handle Finish: | Anodized |
| Handle Color: | Aluminum |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- TAC Force TF-974 3CR13 Steel Blade Aluminium Handle Folding Knife