Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 8.25 in
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Color:
- Blue
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Black
- Blade Shape:
- Karambit
- Color:
- Blue
Code: FZ-KN2-TF-1001-TF-1001BL
MPN: TF-1001BL
UPC: 805319418658
Product Info for TAC Force TF-1001 3in Spring Assisted Knife
The TAC Force TF-1001 3in Spring Assisted Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new TAC Force TF-1001 3in Spring Assisted Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for TAC Force TF-1001 3in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 5.75 in |
| Handle Color: | Blue |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Shape: | Karambit |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Clip |
| Color: | Blue |
Package Contents:
- TAC Force TF-1001 3in Spring Assisted Knife