Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 9.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: FZ-KN1-TFFIX019BK-TF-FIX019BK
MPN: TF-FIX019BK
UPC: 805319433552
Product Info for TAC Force Fixed Blade
The TAC Force Fixed Blade is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new TAC Force Fixed Blade from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
9.5" (24.13cm) overall. 4.5" (11.43cm) black finish stainless blade. Black G10 handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Black synthetic belt sheath. Boxed.
Specifications for TAC Force Fixed Blade:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black G10 |
| Weight: | 0.62 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Black |
| Length: | 24.13 cm |
Package Contents:
- TAC Force Fixed Blade