Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
The Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 12% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Swampfoxs new premier first focal plane (FFP) low power variable optic (LPVO), Warhorse combines speed and accuracy for any shooting scenario. This versatile LPVO Riflescope transitions smoothly from 1x to 6x magnification for rapid target acquisition and long-range precision. Warhorse features a push/pull locking elevation turret with zero reset, a capped windage turret for extra protection, and 12 illumination settings for daylight brightness and night vision compatibility. This short bodied LPVO is housed in a 34mm tube with a clean etched MOA or MIL reticle, providing maximum light absorption and supreme glass clarity for ultimate performance. Warhorse exemplifies the next evolution of Swampfox LPVO Riflescopes.
Specifications for Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7.7 - 3.7 mm |
| Color: | Black |
| Parallax: | 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic |
| Brightness Settings: | 12 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Swampfox Warhorse 1-6x24 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- 1-6x Magnification
- First Focal Plane
- Compact Body (10in)
- 34mm Tube
- Push/Pull Locking Elevation with Zero Reset
- Capped Windage
- 12 Illumination Settings with Intermittent Off Positions
- Dragoon MOA/MIL Reticles
Package Contents:
- Swampfox Warhorse 1-6x24 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Scope
- Throw Lever
- Wrench For Throw Lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- CR2032 Battery
- Product Manual
- Reticle Manual