Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
The Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This first-focal-plane precision riflescope series features crystal-clear glass and robust construction with a 34mm tube. We've included larger diameter, low-profile, push-pull, lockable, and zero-resettable turrets for maximum optimization. The included reticle options are first-focal-plane (FFP), glass-etched MOA or MIL variants with matching turrets. Whether you're hunting, a competition shooter, or just enjoy precision shooting, the Warhawk delivers.
Specifications for Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8 - 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 38.7 - 7.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 30 oz |
| Length: | 14.8 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
Features of Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- 34mm tube with premium coated glass for superior sight picture.
- 5x erector ratio provides excellent magnification flexibility.
- Our most advanced reticle illumination configuration with 2 night vision settings and 10 visible red illumination settings, with an "off" detent in between each brightness level.
- Sharpshooter MOA/MRAD reticles with 0.25 MOA-per-click or 0.1 MRAD-per-click wide locking turrets. Easy resettable turret zero.
- Forgiving eye box characteristics make it easy to use at all magnifications.
Package Contents:
- Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Low Profile Throw Lever
- High Profile Throw Lever
- Flip Up Caps (Ocular and Objective)
- 3in sunshade
- Scope Cloth
- Product Manual
- Reticle Manual
- Support Card
- Turret Wrench
- CR2032 Battery
- Killflash Honeycomb Filter