Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Arrowhead Series 1-8X24 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Riflescope
The Swampfox Arrowhead Series 1-8X24 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Riflescope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 12% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Arrowhead Series 1-8X24 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Riflescope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) series meets or exceeds every requirement for serious law enforcement and self-defense applications. Locking turrets require no tools to prevent unintentional adjustments. Arrowheads state-of-the-art optical design creates a brighter sight picture, a wider field of view, and excellent resolution. Choose from two Second Focal Plane reticles:Guerrilla Dot BDC LongandGuerrilla Dot MOA Long. If you are searching for an affordable Low Power Variable Optic (LPVO) that checks all the boxes needed for duty use, you just found it: the Swampfox Arrowhead.
Specifications for Swampfox Arrowhead Series 1-8X24 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Riflescope:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.95 - 7.7 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Field of View, Linear: | 14.4 - 122.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.36 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.67 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 30 MOA |
Features of Swampfox Arrowhead Series 1-8X24 30mm Tube Second Focal Plane Riflescope
- State-of-the-art optical design creates a wider field of view without sacrificing eye relief.
- True 1x user experience with a flat, fast sight picture, great eye box and brightness even at full magnification.
- Push/ Pull locking turrets lock in any position to prevent unwanted adjustments without using tools. Zero resettable using a coin or screwdriver.
- 12 green reticle illumination brightness levels, 2 are night vision compatible. "OFF" detents between each brightness level.
- Included throw lever bolts directly to the magnification ring.
Package Contents:
- Swampfox Arrowhead Series 1-8X24 Riflescope
- Scope
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- Battery
- Product Manual
- Reticle Manual