Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Arrowhead LPVO 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Swampfox Arrowhead LPVO 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 14% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Arrowhead LPVO 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) 1-6X24 Riflescopes from Swampfox are Second Focal Plane (SFP) tactical scopes perfect for ARs, carbines, and other MSRs (Modern Sporting Rifles). You can choose between the Guerrilla Dot BDC reticle or MOA reticle. What is an Low Power Variable Optic (LPVO) scope? It stands for Low Power Variable Optic, which means an Low Power Variable Optic (LPVO) optic has:
- Low Power: The magnification is low-power when compared to traditional LPVO Rifle Scopes, starting at a true 1x and going up to 6x (and sometimes 8x, 10x, etc.). Traditional LPVO Rifle Scopes, for example, have a low end of 3x going to 9x, with longer-range scopes starting at 6x and going up to 14x.
- Variable Optic: This refers to the ability to adjust the magnification from the minimum to the maximum, and anywhere in between. This is different than a fixed power scope that's usually 1x and cannot zoom in with increased magnification.
This Swampfox Low Power Variable Optic (LPVO) is ideal on an AR for close to mid-range engagement. The 1x would typically be the default setting, allowing for close quarters and quick target acquisition. With the included throw lever bolted to the magnification ring, you can slap up to the full 6x for longer ranges. Although you can practice and get proficient at longer ranges, the Arrowhead tactical is best used at or below 100 yards. Check out all of the Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) 1-6X24 LPVO Rifle Scope specs and features below, then get one to dominate with the benefits of Low Power Variable Optic (LPVO) vs red dot!
Specifications for Swampfox Arrowhead LPVO 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.9 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 119.9 - 19.27 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.67 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 30 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Brightness Settings: | 12 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Swampfox Arrowhead LPVO 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- State-of-the-art optical design creates a wider field of view without sacrificing eye relief;
- True 1x user experience with a flat, fast sight picture, great eye box, and brightness even at full magnification;
- Push/Pull locking turrets lock in any position to prevent unwanted adjustments without using tools. Zero resettable using a coin or screwdriver;
- 12 reticle illumination brightness levels, 2 are night-vision compatible. "OFF" detents between each brightness level.
- Included throw lever bolts directly to the magnification ring
Package Contents:
- Swampfox Arrowhead LPVO 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip-Up Lens Caps
- Scope Cloth
- CR2032 Battery
- Product Manual
- Reticle Manual