Tap Tap to Zoom
Product Info for Suunto Race Unisex Watch
The Suunto Race Unisex Watch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 12% Off!![]()
Purchase your new Suunto Race Unisex Watch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ultimate performance watch for racing and training - with a bright AMOLED screen, a digital crown for fast browsing, advanced training and recovery insights, and free offline maps.
Specifications for Suunto Race Unisex Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Racing |
| Gender: | Unisex |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.43 oz |
Features of Suunto Race Unisex Watch
- High-definition 1.43'' AMOLED touchscreen
- Digital crown for fast browsing
- Advanced training metrics with Suunto Coach AI support
- HRV recovery measurement
- 115+ sport modes
- Free offline maps for on-route navigation
- Up to 50 hours battery life in training mode (Performance)
- Tested to military standards; water resistance up to 100 m
Package Contents:
- Suunto Race Unisex Watch