Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 68 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 56 mm
Code: XU-CM-MCSeries-3-SS012277013
MPN: SS012277013
UPC: 045235400676
Product Info for Suunto MCB NH Mirror Compass
The Suunto MCB NH Mirror Compass is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 27% Off!![]()
Purchase your new Suunto MCB NH Mirror Compass from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Suunto MCB NH Mirror Compass is a simple, reliable trekking compass with a mirror for accurate sighting-built to help you navigate confidently and go farther outdoors.
Specifications for Suunto MCB NH Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 36 g |
| Length: | 68 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 56 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Sighting |
Features of Suunto MCB NH Mirror Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Mirror for sighting bearings and signaling
- Balanced for northern hemisphere
- Fixed declination correction scale
- Detachable snap-lock lanyard with whistle
Package Contents:
- Suunto MCB NH Mirror Compass