Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Length:
- 78 mm
- Width:
- 20 mm
- Height:
- 57 mm
Code: XU-CM-SS020419000-SS020419000
MPN: SS020419000
UPC: 045235909353
Product Info for Suunto KB-20/360/R Professional Compass
The Suunto KB-20/360/R Professional Compass is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $3.51 Off!![]()
Purchase your new Suunto KB-20/360/R Professional Compass from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The advanced navigation compass. When venturing out into new territory, these sighting compasses offer precision navigation with a variety of carefully engineered and dependable features for challenging conditions.
Specifications for Suunto KB-20/360R G yellow compass:
| Measurements: | 3.07 x 2.24 x 0.79 " |
| Weight: | 1.27 oz |
| Lens material: | Acrylic |
| Case material: | Plastic |
| Declination correction: | no |
| Lens material: | Acrylic |
| Case material: | Plastic |
| Declination correction: | no |
| Weight: | 36 g |
| Battery type: | no battery required |
| Floating construction: | Yes |
| Attachment: | lanyard |
| Direction scale: | degrees |
| Needle: | card |
| Globally balanced: | Yes |
| Liquid filled and jewel bearing: | Yes |
| Adjustable optics: | Yes |
| Compass accuracy: | 1/2° |
| Compass resolution: | 1° |
| Operating temperature: | -30° C to +60° C / -22° F to +140° F |
| Storage temperature: | -30° C to +60° C / -22° F to +140° F |
Features of Suunto KB-20/360R G yellow compass:
- Accuracy 0.5°
- Graduation interval 1°
- Scale: Azimuth 360°, Reversed 360°
- Adjustable diopter
- Saphire bearing
- Liquid filled capsule for stable operation
- Plastic housing
- Floating
- Lanyard
- 2-year warranty
- Made in Finland
Package Contents:
- Suunto KB-20/360R G yellow compass
- Lanyard
- Quick guide
Specifications for Suunto KB-20/360/R Professional Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Yellow |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 36 g |
| Length: | 78 mm |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 57 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Card |
Features of Suunto KB-20/360/R Professional Compass
- Floating, lightweight hand-bearing compass with rugged build
- Under 2 oz with globally balanced needle, degree scale, and sighting tools for accurate bearings
- Reliable Suunto mechanical navigation for marine, professional, and outdoor use
- Durable, fast, stable, and easy to use; no batteries required
Package Contents:
- Suunto KB-20/360/R Professional Compass
- Lanyard