Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire XR2 Ultra-Compact Rechargeable LED Pistol Light w/ Laser
The SureFire XR2 Ultra-Compact Rechargeable LED Pistol Light w/ Laser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new SureFire XR2 Ultra-Compact Rechargeable LED Pistol Light w/ Laser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ultra-Compact Rechargeable Handgun Weaponlight + Laser Sight The SureFire XR2 combines brilliant LED white light and laser sighting capability in a compact, durable and reliable unit that offers the convenience of environmentally friendly rechargeability.
The XR2s recoil-proof LEDs pump out 800 lumens of light downrange, while SureFires parabolic reflector technology ensures a smooth, rounded beam that is for ideal situational awareness. For added security, the XR2s
Specifications for SureFire XR2 Ultra-Compact Rechargeable LED Pistol Light w/ Laser:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 800 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Polymer |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 245 m |
| Length: | 2.46 in |
| Weight: | 2.6 oz |
| Battery Life: | 0.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of SureFire XR2 Ultra-Compact Rechargeable LED Pistol Light w/ Laser
- Brilliant white LEDs with the added assurance of a laser sight in an ultra-compact rechargeable WeaponLight that is ideal for concealed-carry use
- Ambidextrous switching plus a mode switch add versatility; chose light only, laser only or light plus laser
- Quick-detach lithium polymer battery can be removed for recharging without removing the light from the weapon, and without shifting the lasers zero
- Securely attaches to most rail-equipped handguns
- Tough, Mil-Spec hard-anodized body is gasket sealed for weatherproof durability
Package Contents:
- SureFire XR2 Ultra-Compact Rechargeable LED Pistol Light w/ Laser
- 2-Bay Battery Charger
- B13 Battery (Installed)
- Micro USB Cable
- Windage/Elevation 0.050 Hex Wrench
- Universal (Installed)
- Picatinny Crossmembers