Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight
The SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With a stunning 56,000 candela focused by a precision-made smooth parabolic reflector, the X400T-A generates a far-reaching high-intensity beam with a focused center spot that is highly effective for long-range engagements. You can count on the X400T-A to help you positively identify threats at significant distances and temporarily impair an aggressors vision. It also provides a corona of diffused light to help you maintain situational awareness. The X400T-As highly visible
Specifications for SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 473 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Length: | 3.76 in |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny, Universal |
Features of SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight
- Precision-made parabolic reflector produces a far-reaching, high-intensity beam for medium- to long-distance illumination
- Dimensionally identical to the X400U-A series
- Highly visible 5-milliWatt green laser, provides quick, accurate target acquisition without using your sights
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switch- ing provides easy instant activation
- Mode selector switch allows you to choose light only, laser only, or light plus laser
- Attaches securely to Universal and Picatinny accessory rails
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering weapon grip
Package Contents:
- SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight