Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light
The SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With a stunning 56,000 candela focused by a precision-engineered, smooth parabolic reflector, the X300T-A generates a far-reaching high-intensity beam with a focused center spot that is highly effective for long-range engagements and for overcoming photonic barriers. You can count on the X300T-A to help you positively identify threats at significant distances while temporarily impairing your adversarys vision. It also provides ample peripheral illumination to help you maintain situational awareness.
Activating the X300T-A is done via ambidextrous switching located at the rear of body, providing one-finger control press the switch on either side for momentary-on activation, flip up or down for constant-on activation. Optional DG grip switches (for pistols) and a pressure activated XT07 tape switch (for long guns) permit the X300T-A to be activated without altering your grip on your weapon.
The X300T-A can be attached to a pistol or a long gun since its Rail-Lock system permits rapid attachment to and removal from either Universal or Picatinny rails. Its high-strength aerospace aluminum body is Mil-Spec Hard Anodized for superior toughness and is O-ring and gasket sealed to make it weatherproof.
The X300T-A sets new boundaries in handgun WeaponLight performance while delivering the same quality and reliability that makes SureFire a trusted name by professionals worldwide.
Specifications for SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 514 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 3.76 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Fit: | Handgun |
| Attachment Type: | Picatinny, Universal |
Features of SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light
- Precision reflector produces a peak beam intensity of 56,000 candela for long distance illumination
- Dimensionally identical to the X300U-A
- Compatible with X300U-A holsters
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching provides easy instant activation
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Meets IPX7 waterproof test standard at 1 meter for 30 minutes
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering weapon grip
Package Contents:
- SureFire X300 TURBO Series-A High-Candela 650 Lumens LED Weapon Light