Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 650 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Polymer
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: FS-FL-PLR-PLR-A
MPN: PLR-A
UPC: 084871326940
Product Info for SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight
The SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sleek and slim, the SureFire Stiletto may only measure 4.5 inches long and weigh a mere 2.8 ounces, but it packs a heavyweight punch. Quickly switch between 650 lumens, 250 lumens or 5 lumens of smooth, well-rounded MaxVision Beam illumination, which projects a wide flood beam that's ideal for situational awareness; its programmable from low to high or vice versa. The Stilettos rugged polymer body features a tail-mounted tactical switch that instantly activates its high output or strobe feature in no time flat. Its long-lasting lithium polymer battery can be recharged with the included MICRO-USB cable charger, and its heavy-duty pocket clip will keep it accessible and secured. The Stiletto is a tool with a different kind of edge.
Specifications for SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 650 lumens |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 0.8 in |
| Length: | 4.45 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Polymer |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
Features of SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight
- High-performance LED and MaxVision Beam reflector projects a wide flood beam ideal for situational awareness
- Primary switch activates high, medium and low light output for a wide variety of tasks
- Tactical switch activates high output and an optional tactical strobe when white light is used as a fighting tool
- Mode switch programs activation sequences to choose between tactical and/or task illumination preferences
- Integrated MICRO-USB rechargeable lithium polymer battery is environmentally friendly and reduces the cost of operation
- LED Fuel Gauge for tracking battery charge/discharge status
- Mil-Spec hard anodized aluminum head assembly is corrosion resistant and durable
- Melonite coated, spring steel pocket clip for bezel up, everyday carry quick access
- Compact, lightweight polymer body passes IPX7 water testing to one meter for 30 minutes
Package Contents:
- SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight