Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- Red
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-SFMF5-X400UH-A-RD
MPN: X400UH-A-RD
UPC: 084871326414
Product Info for SureFire MasterFire Ultra High Output LED Weapon Light, Red Laser Weapon Light
The SureFire MasterFire Ultra High Output LED Weapon Light, Red Laser Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new SureFire MasterFire Ultra High Output LED Weapon Light, Red Laser Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Save rail space on your weapon by equipping the two-in-one SureFire Masterfire Ultra-High-Output White LED Red Laser WeaponLight, 600 Lumens. These Weapon Accessories made by SureFire fit nearly any pistol rail, and is designed to fit your SureFire MasterFire Rapid Deploy Holster. This SureFire White LED Gun Light/Red Laser Sight Combo is housed in a lightweight yet rugged aluminum body and is waterproof for use in rough outdoor conditions. Illuminate dark environments and quickly snap to targets while equipped with a SureFire X400UH Weaponlight.
Specifications for SureFire MasterFire Ultra High Output LED Weapon Light, Red Laser Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | Red |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.72 in |
| Weight: | 5.9 oz |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
Features of SureFire Masterfire Ultra-High-Output LED Weapon Light:
- Cam-slotted bezel and rear locking lugs on battery housing interface with MasterFire holster for secure weapon retention
- Serves as the interface for the MasterFire holster system for almost any pistol with a tactical rail
- Custom TIR lens creates smooth, far-reaching light with a larger center spot beam
- <5 mW / 635 nm red laser
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- Weatherproof O-ring and gasket sealing
- High-strength aerospace aluminum body, Mil-Spec hard anodized for extreme durability
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering grip on weapon
Package Contents:
- SureFire Masterfire Ultra-High-Output LED Weapon Light