Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire M640DF Scout Light Pro Dual Fuel LED Weapon Light
The SureFire M640DF Scout Light Pro Dual Fuel LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new SureFire M640DF Scout Light Pro Dual Fuel LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Quickly locate targets in low-light environments with a SureFire M640DF Dual Fuel Scout Light Pro 1500 Lumen LED Weapon Light. These Weapon Accessories by SureFire feature a low-profile mount (LPM) that easily attaches to your weapon with as little bulk as possible. The SureFire Scout Light Pro Dual Fuel 1500 Lumen Aluminum Rifle Light is built with a total internal reflection (TIR) lens that forms a versatile beam with a sufficient reach, envelops light for close-to long-run activities and improves the lumens with no glare in the objective area. Pick up the SureFire Scout Light Pro Dual Fuel Picatinny Mount Weapon Light to experience the pinnacle of tactical illumination.
Specifications for SureFire M640DF Scout Light Pro Dual Fuel LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1200 - 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | 18650 |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.125 in |
| Length: | 5.56 in |
| Weight: | 5.5 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Battery Life: | 1.25 - 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SureFire M640DF Scout Light Pro Dual Fuel LED Weapon Light
- Dual fuel light can be powered by an SF18650B lithium-ion rechargeable battery or two 123A lithium batteries
- Generates up to 1,500 lumens of TIR-focused light with included SF18650B or 1,200 lumens with 123A batteries
- Versatile Low-Profile Mount (LPM) allows the user to optimize the lights position relative to the rail
- Virtually indestructible ultra-high-output LED
- TIR lens shapes versatile beam with enough reach and surround light for close-to longer-range operations
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- O-ring seals keep out moisture
- Activation via Z68 momentary/constant-on pushbutton switching with protective shroud
Package Contents:
- SureFire M640DF Scout Light Pro Dual Fuel LED Weapon Light