Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Heckler & Koch HK53, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch MP5
- Included Accessories:
- Batteries and Switches
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-628LMF-628LMF-B
MPN: 628LMF-B
UPC: 084871328142
Product Info for SureFire LED Weapon Light
The SureFire LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new SureFire LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Mount this SureFire H&K MP5/HK53/HK94 LED Weapon Light w/ 2 Switches to your firearm so that you can navigate low-light environments during tactical operations or hog hunting season. SureFire built these Weapon Accessories from hard-anodized aluminum with O-ring seals for a rugged, corrosion-resistant and waterproof body. The SureFire 628LMF H&K MP5/HK53/HK94 LED Weapon Light w/ 2 Switches replaces your current forend and have a TIR lens that shapes the beam for optimal performance in short to mid-range engagements. Illuminate your surroundings for maximum situational awareness by equipping a SureFire High-Output LED WeaponLight for HK MP5, HK53 & HK94.
Specifications for SureFire LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Heckler & Koch MP5, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch HK53 |
| Diameter: | 1 in |
| Weight: | 17.6 oz |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Battery Life: | 2 hours |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Batteries and Switches |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | High Strength Aerospace Aluminum |
Features of SureFire LED Weapon Light
- Virtually indestructible LED and TIR lens produce brilliant beam optimized for close- to medium-range applications
- Ergonomic switching provides positive control of illumination with a normal firing grip
- Hard-anodized aluminum body, tempered window & O-ring seals make the 628LMF-B rugged and durable
Package Contents:
- SureFire LED Weapon Light