Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.75 in, 19.7 in
- Overall Length:
- 13.75 in, 34.9 in
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: 5RI-KN1-STPBK1BG10S-BK1-B-G10-S
MPN: BK1-B-G10-S
UPC: 871373573947
Product Info for Stroup Knives BK1 Black Fixed Blade Knife
The Stroup Knives BK1 Black Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Stroup Knives BK1 Black Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
1095HC steel blade. Black sculpted G10 handle. Full tang. Lanyard hole. Rock tumbled and acid etched blade.
Specifications for Stroup Knives BK1 Black Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Stroup Knives |
| Blade Length: | 19.7 in, 7.75 in |
| Overall Length: | 34.9 in, 13.75 in |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 34.93 cm |
Package Contents:
- Stroup Knives BK1 Black Fixed Blade Knife
- Kydex Sheath