Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Benelli
- Gun Model:
- Benelli M2, Benelli M3, Benelli M4, Benelli Super Black Eagle II, Benelli Super Black Eagle III, Benelli Vinci
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
- Optic Cut:
- Docter/Noblex, RMR Cut, Shield RMS, SIG Sauer Romeo 1
- Height:
- 0.33 in
Code: 3Q-RMT-MJRD-SI-SG-OM-BK
MPN: SI-SG-OM-BK
UPC: 793811767117
Product Info for Strike Industries Shotgun Optic Mount
The Strike Industries Shotgun Optic Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $2.00 Off!![]()
Purchase your new Strike Industries Shotgun Optic Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This is the Strike Shotgun Optic Mount.
Initially designed for the Benelli M2, this optic mount opens up users to a whole new world of shotgun experiences. Using our Multi Optic Plate Pattern, this new optic mount is going to breathe new life and joy into your shotguns that don't get enough attention.
That's because you'll now be able to use a huge variety of red dot sights with the following footprints: RMR, Docter/Noblex, C-More, Romeo 1/2/Pro, and Shield RMS. And of course, we include all the hardware you'll need as well.
Below you'll find a list of compatible shotguns this optic mount will fit on. The reality is that many shotguns use this optic/pic rail mounting pattern so you have a wide range of shotgun compatibility on the market that already exists and likely uses this footprint.
Whether you need this adapter plate for duty use, sporting clay shooting, or 3-gun competitions maximize your shotgun effectiveness with the accuracy and speed of red dot sight optics. Get your Strike Shotgun Optic Mount today!
Specifications for Strike Industries Shotgun Optic Mount:
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Benelli |
| Gun Model: | Benelli M3, Benelli Super Black Eagle II, Benelli Vinci, Benelli M4, Benelli M2, Benelli Super Black Eagle III |
| Gun Type: | Shotgun |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Optic Cut: | Docter/Noblex, Shield RMS, SIG Sauer Romeo 1, RMR Cut |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 4.19 in |
| Width: | 1.28 in |
| Height: | 0.33 in |
| Weight: | 1.87 oz |
Features of Strike Industries Shotgun Optic Mount
- Compatible with multiple shotgun brands
- Low profile and sleek design
- Made of aircraft grade 6061-T6 aluminum
- Lightweight and durable
Package Contents:
- Strike Industries Shotgun Optic Mount
- 1x Optic Mount
- 4x M3 x 7 Torx T10 b]Button Head Screw
- 3x M3 x 9 Torx T10 Flathead Screw
- 5x Small Post Short
- 2x M4 x 6.5mm Flat Head -T20 Thread 8-40
- 3x M3 x 8 Torx T10 Button Head Screw
- M3 x 10 Torx T10 Flathead Screw
- 5x Big Post tall
- 1x Loctite
- 3x M3 x 10 Torx T10 Button Head Screw
- 3x M3 x 14 Torx T10 Flathead Screw
- 5x Small Post Tall
- 1x T20 L Wrench
- 3x M3 x 11 Torx T10 Button Head Screw
- 3x M3 x 15 Torx T10 Flathead Screw
- 1x T10 L Wrench
- 3x M3 x 8 Torx T10 Flathead Screw
- 5x Big Post Short