Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- Multi-Optic
- Attachment Type:
- Picatinny
- Optic Cut:
- Burris Fastfire, Holosun 407C, Holosun 507C, Leupold DeltaPoint, SIG Sauer Romeo 1, Trijicon RMR, Vortex Venom, Vortex Viper
- Height:
- 0.43 in
Code: 3Q-RMT-SIEOM-SI-REX-V2
MPN: SI-REX-V2
UPC: 793811767711
Product Info for Strike Industries Reflex Exoskeleton V2 Optic Mount
The Strike Industries Reflex Exoskeleton V2 Optic Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 11% Off!![]()
Purchase your new Strike Industries Reflex Exoskeleton V2 Optic Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This is the new Strike Reflex Exoskeleton Mount V2.
The REX V2 is the latest and second interation of our popular modular mount solution for red dot sights. It's a 2-piece system that offers users the choice to use either just the picatinny mount to directly mount their optics to their needed optic footprints, or, users can utilize the Exoskeleton which is essentially a cage designed to protect your optic from severe impacts. (Similar to the concept of crash bars for motorcycles.)
This optic mount is perfect for weapon systems that have top picatinny rails like on a PCC or SMG type platform. Additionally, red dot sights can be mounted on pic rails while being raised in height when the REX-V2 is combined with the REX-Riser.
Our main update for the REX V2 is the latest Multi-Optic Footprint which is compatible with several footprints amounting in over 40 red dot sights that could be used with the REX V2. Please see the full compatibility list for optics below.
Specifications for Strike Industries Reflex Exoskeleton V2 Optic Mount:
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Gun Type: | Pistol Caiber Carbone (PCC) |
| Fabric/Material: | Aluminum/Steel |
| Fit: | Docter, Eotech MRDS, Swampfox Kingslayer, Liberty, Justice, CMore RTS, Sightmark Mini Shot MSpec FMS, CMore STS |
| Red Dot Sights-Footprint: | Multi-Optic |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Optic Cut: | Holosun 407C, Leupold DeltaPoint, Vortex Viper, Vortex Venom, Burris Fastfire, Trijicon RMR, Holosun 507C, SIG Sauer Romeo 1 |
| Length: | 2.32 in |
| Width: | 1.56 in |
| Height: | 0.43 in |
| Weight: | 1.73 oz |
Features of Strike Industries Reflex Exoskeleton V2 Optic Mount
- Multi-Purpose Red Dot Sight Mount
- 2 piece design
- Use the exoskeleton to elevate and protect your optic
- Use the pic rail adapter or combine w/ exoskeleton
- Updated multi-optic footprints for max compatibility
- Easy install, detented thumbscrew for enhanced retention
Package Contents:
- Strike Industries Reflex Exoskeleton V2 Optic Mount
- 1x Shield (Cage)
- 5x Large posts
- 5x Small posts
- 5x Shallow posts
- 3x Tall posts
- 1x Torx tool T10
- 1x Torx tool T25
- 1x Loctite Blue
- 1x Multi-optic mount card
- 1x Warning card