Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord
The Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 46% Off!![]()
Purchase your new Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Make your way through the darkest nights and ensure that you don't miss a thing when you're equipped with the Streamlight WayPoint Polycarbonate Spotlight. Featuring a comfortable pistol-style grip, these crafted by the experts at Streamlight have an accessible user interface consisting of an on/off trigger switch and a rotary switch to set output. LED Solid-State power regulation ensures that the Streamlight WayPoint Alkaline Spotlight has consistent output throughout the battery life. With an integrated stand for hands-free lighting, you have a powerful spotlight wherever you go when you bring along the Streamlight WayPoint Pistol Grip Spotlight.
Specifications for Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Light Output: | 40 - 550 lumens |
| Beam Distance: | 178 - 625 m |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | C |
| Battery Quantity: | 4 |
| Length: | 6.75 in |
| Weight: | 1.8 lb |
| Included Accessories: | Wrist Lanyard, DC Power Cord, Mounting Bracket |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Charger Type: | 12V DC Charger |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Beam Color: | White |
| Battery Life: | 10 - 82 hours |
| Overall Length: | 6.88 in |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
Features of Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord
- Limited Lifetime Warranty
- High impact polycarbonate housing with polycarbonate lens
- O-ring sealed
- C4 LED shock-proof bulb with a 50,000 hour lifetime
- Unlimited runtime when used with the 12V DC power cord
- Emergency signal runs 82 hours
- High output for a super-bright, far-reaching, piercing spotlight
- Low for when a less intense beam is needed and to conserve battery power
- Deep-dish parabolic reflector produces a long range targeting beam with optimum peripheral illumination. Optimized electronics provides regulated intensity
- Trigger style on/off switch and secondary rotary switch selects output mode
- LED Solid-State power regulation provides maximum light output throughout battery life.
- IPX4; water resistant/1 meter impact resistance tested
- Integrated stand for hands-free scene lighting; removable lanyard
- Operates using battery or 12V DC power cord
Package Contents:
- Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord
