Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Blue, White
- Light Output:
- 115 lumens
- Bulb Type:
- C4 LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-VNTGHF-69140
MPN: 69140
UPC: 080926691407
Product Info for Streamlight Vantage Helmet Flashlight
The Streamlight Vantage Helmet Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 41% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Vantage Helmet Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Introducing the Streamlight Vantage Helmet Flashlight and is the solution to firemen's hands-free lighting needs. No need to use extra tools to attach this Flashlights, Streamlight makes it easy with the turn of a thumbscrew. Compact, powerful, shock-proof, and virtually indestructible, Vantage Flash lights are powerful, intensely bright, long-running, aluminum-bodied Streamlight Flash lights, which set a whole new standard for durability. Streamlight Vantage Flashlights are shockproof, dustproof, and virtually indestructible.
Specifications for Streamlight Vantage Helmet Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Work, Survival |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White, Blue |
| Light Output: | 115 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 6 hours |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 167 m |
| Lens Material: | Borofloat Glass |
| Length: | 3.26 in |
| Weight: | 5.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
Features of Streamlight Vantage Flashlights:
- Lightweight, compact, low profile design
- Fits both traditional and modern style helmets
- Features an ultra-bright blue taillight LED
- Uses two 3V lithium batteries
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Streamlight Vantage Helmet Flashlight
