Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 300 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- SIG Sauer M18, Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-STRE-69192-EE
MPN: 69192
UPC: 080926691926
Product Info for Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator
The Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 49% Off!![]()
Purchase your new Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator/Laser features a bright beam of white light for navigating dark environments and has an infrared (IR) LED and laser to complement your night vision devices. Streamlight built these Weapon Accessories with a low-profile design and rugged anodized aluminum body that's waterproof for use in harsh weather conditions. This Streamlight TLR-VIR II LED Weapon Light with IR LED/Laser has a 3-position switch to swap between lighting modes, and it fits M17/M18 pistols and long guns with MIL-STD 1913 rails. Equip the Streamlight TLR-VIR II Gun Light to gain a tactical advantage while in the field.
Specifications for Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer M18, Universal |
| Length: | 3.3 in |
| Weight: | 3.82 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
Features:
- 300 lumens white LED light
- LED IR illuminator and IR laser that runs 12 hours
- Windage & Elevation adjustment screws with tactical indication
- Durable anodized aluminum body
- Securly fits M17/M18 pistols and all long guns with MIL-STD 1913 rails
- IPX7 waterproof to 1m for 30 min
- Ambidextrous momentary/steady on-off switch
- Included Accessories: (1) CR123A battery, Rail Locating Keys
Package Contents:
- Streamlight TLR-VIR II Rail Mounted Illuminator/Laser
