Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 775 lumens
- Charger Type:
- No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Long Gun Kit
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123
- Included Accessories:
- Batteries, Mounting Clips, Standard Door Switch
- Package Type:
- Box
Code: SQ-FL-69219
MPN: 69219
UPC: 080926692190
Product Info for Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit
The Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 44% Off!![]()
Purchase your new Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Use the contents of this Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit to mount a powerful flashlight onto your weapon that will illuminate dark areas during hog hunts or tactical missions. Streamlight constructed these Flashlights in rugged waterproof housing, and the scratch-resistant polycarbonate lens is virtually unbreakable for use in harsh environments and conditions. The Streamlight TLR-1 HPL High Lumen Gun Light Kit includes remote pressure switch, "safe off" door switch, two lithium batteries and mounting clips. Upgrade your gun with powerful illumination to navigate dark environments by equipping the Streamlight TLR-1 HPL Weapon Light Kit.
Specifications for Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 775 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Charger Type: | No Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 490 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant |
| Length: | 5.25 in |
| Weight: | 5.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Long Gun Kit |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123 |
| Included Accessories: | Batteries, Standard Door Switch, Mounting Clips |
| Package Type: | Box |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit:
- Remote Switch: Momentary/steady On-Off and port plug for remote switch assembly;
- Tethered battery door and latch mechanism prevents battery door loss while providing easy battery replacement;
- Deep dish parabolic reflector produces long-range targeting beam with optimum peripheral illumination;
- Serialized for positive identification;
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HPL Long Gun 775 Lumen Tactical Light Kit
- Safe off remote door switch
- Rail locating keys for mounting to a variety of rails
- Remote pressure switch
- Mounting clips
- Standard door switch
- (x2) CR123A
