Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Beretta 90-Two, SIG Sauer P320, Smith & Wesson SW99, Smith & Wesson TSW Series
- Additional Features:
- MIL-STD-1913 Picatinny Rails
Code: SQ-FLW-STHPWK-59152
MPN: 59152
UPC: 080926591523
Product Info for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit
The Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 49% Off!![]()
Purchase your new Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Tlr-1 Hp Is A High-candela Gun Light Built For Both Handguns And Long Guns. Its Versatile Design Allows For Seamless Transitions Between Firearms. With An Intense, Far-reaching Beam, It Illuminates Distant Targets With Clarity, Ensuring You Never Miss A Detail. Its Strobe Function Adds Tactical Versatility - Perfect For Signaling Or Disorienting Threats.
Specifications for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Smith & Wesson SW99, Beretta 90-Two, Smith & Wesson TSW Series, SIG Sauer P320 |
| Beam Distance: | 510 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Aluminum |
| Length: | 3.29 in |
| Weight: | 4.32 oz |
| Gun Make: | SIG Sauer, Beretta, Smith & Wesson |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 2 |
| Additional Features: | MIL-STD-1913 Picatinny Rails |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit
- Packaged as a kit, offering everything you need to mount to your long gun; also available as a "light only" model
- Includes keys for GLOCK-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99, S&W TSW and Sig P320 rails
- One-handed snap-on & tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- 6,000 Series machined aircraft aluminum with black anodized finish
- Double-tap of momentary paddle within 0.4 seconds activates strobe. Strobe can be disabled
- Ambidextrous momentary/steady On-Off switch
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD 1913 (Picatinny) rails
- IPX7-rated design for waterproof operation
- Extensively live-fire tested impact-resistant construction
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light Kit