Tap Tap to Zoom
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light, CR123A Lithium, FDE, Beretta 90two, S&W 99/TSW, Sig Sauer P320, 59151
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light, CR123A Lithium, Black, Beretta 90two, S&W 99/TSW, Sig Sauer P320, 59150
- Streamlight TLR-1 / TLR-2 Series Manual
- Streamlight TLR-1 HP Product Fact Sheet
Show with deals only:
Product Info for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light
The Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 47% Off!![]()
Purchase your new Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Lightweight, compact, high candela lithium battery powered Gun-Mounted Tactical Light featuring the latest in shock-proof high power LED technology and providing 1.75 hours of continuous run time. Tethered battery door and latch mechanism prevents battery door loss while providing easy battery replacement. Rail clamp designed to rapidly attach/detach from side of weapon. When enabled, strobe activated on two or more momentary paddle hits.
Specifications for Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Smith & Wesson SW99, Smith & Wesson TSW Series, SIG Sauer P320, Beretta 90-Two |
| Beam Distance: | 510 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Aluminum |
| Length: | 3.29 in |
| Weight: | 4.32 oz |
| Gun Make: | Beretta, Smith & Wesson, SIG Sauer |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 2 |
| Additional Features: | MIL-STD-1913 Picatinny Rails |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light
- One handed snap-on & tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- Includes keys for GLOCK-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99, S&W TSW and Sig P320 rails
- 6,000 Series machined aircraft aluminum with black anodized finish
- Double tap of momentary paddle within 0.4 seconds activates strobe. Strobe can be disabled
- Ambidextrous momentary/steady On-Off switch
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD 1913 (Picatinny) rails
- IPX7-rated design for waterproof operation
- Extensively live-fire tested impact resistant construction
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP 1000 Lumens LED Weapon Light