Tap Tap to Zoom
- Color:
- Red
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 100 - 400 lumens
- Charger Type:
- Rechargeable
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Included Accessories:
- Rechargeable battery, USB cord
- Package Type:
- Box
Code: SQ-FL-SCLWRL-61510
MPN: 61510
UPC: 080926615106
Product Info for Streamlight Syclone Compact Rechargeable Worklight
The Streamlight Syclone Compact Rechargeable Worklight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 32% Off!![]()
Purchase your new Streamlight Syclone Compact Rechargeable Worklight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The USB rechargeable Syclone work light is about the size of a sticky note and uniquely features both a white LED spot beam and and a flood beam of CRI LEDs for color recognition of paint or wires. Use it anywhere you need a versatile hands free light - under the hood or carriage, standing on its base or using the hang hook or magnet.
Specifications for Streamlight Syclone Compact Rechargeable Worklight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Law Enforcement |
| Color: | Red |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 100 - 400 lumens |
| Battery Life: | 2.5 - 5.75 hours |
| Charger Type: | Rechargeable |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 141 m |
| Diameter: | 2.79 in |
| Length: | 2.97 in |
| Weight: | 2.64 oz |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | Rechargeable battery, USB cord |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight Syclone Compact Rechargeable Worklight
- 400 lumens
- 9.5 hour runtime on low
- It hangs, sticks, stands and rotates for versatile lighting anywhere
- At about 3 inches square, this handy light is perfect for a confined space and travels well
- CRI LED indicators provide color recognition for auto paint applications and wires
- USB rechargeable resulting in low operating costs
- Built-in charge indicator
Package Contents:
- Streamlight Syclone Compact Rechargeable Worklight
- Rechargeable battery USB cord
